Apostolat Maryjny

Historia wsi
Linki

Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym powstałym w 1980 roku z okazji 150 rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure w Paryżu.

Nawiązuje on do działalności Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało z inicjatywy ks. Franciszka Domaradzkiego - misjonarza - w byłej Galicji.

W dniu 8 czerwca 1905r. Stowarzyszenie to zatwierdzone zostało przez Papieża Piusa X i oddane pod opiekę Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

Po II wojnie światowej Stowarzyszenie podzieliło los innych organizacji kościelnych w Polsce.

W 1980r. - uwzględniając ówczesne warunki polityczne - zorganizowano Apostolat Maryjny - nie jako stowarzyszenie, lecz w postaci grup nieformalnych, składających się z ludzi świeckich inspirowanych dekretem Soboru Watykańskiego II – "O apostolstwie świeckich". Grupy te przyjęły ściśle określone cele i środki działania oraz specyficzne cechy duchowości.

252 Konferencja Biskupów Diecezjalnych obradująca w Warszawie w dniu 29 stycznia 1992r. przyjęła Statut Apostolatu Maryjnego w Polsce i wyraziła zgodę, by Ruch ten pozostał pod opieką Zgromadzenia Księży Misjonarzy i mógł działać i rozwijać się we wszystkich diecezjach Polski.

Apostolat Maryjny ma potrójny cel:

bullet

pogłębiać kult Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie

bullet

oddziaływać na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się w obliczu śmierci

bullet

szerzyć braterską miłość i likwidować obojętność, niechęć, niezgodę, napięcia, długotrwałe sąsiedzkie względnie rodzinne niesnaski i nieporozumienia.

Duchowość

Członkowie pogłębiają pobożność Maryjną przez studium mariologii, przez często powtarzane poświęcenie się Maryi i oddanie się do Jej dyspozycji. Cechą charakterystyczną apostołów maryjnych winna być braterska miłość wyrażająca się w pełnieniu zadań apostolskich, w służbie bliźnim będących w potrzebach duchowych i materialnych.

Członków Apostolatu Maryjnego ożywia pokora będąca warunkiem Bożej łaski koniecznej dla uświęcenia własnego i braci.

Prawa i obowiązki członków:

- Członkowie Apostolatu - przyjęci uroczyście przez Dyrektora Krajowego wg zatwierdzonego ceremoniału - zobowiązywani są do okazywania czci N.M.P. i rozpowszechniania tej czci w otoczeniu, a także:
- do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej - o ile to możliwe - codziennie
Czytania Pisma Świętego i książek religijnych w zależności od potrzeb religijnych i duchowych - rozprowadzania ich
- codziennego odmawiania przynajmniej jednej tajemnicy różańca w intencjach apostolskich
- noszenia Cudownego Medalika, jako znaku obecności Maryi w naszym życiu i częstego odmawiania modlitwy słowami: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".
- comiesięcznego spotkania w grupach.
- uczestnictwa w cotygodniowych nabożeństwach Nieustającej Nowenny do MB Cudownego Medalika, względnie odprawiana prywatnie
- udziału w dorocznych rekolekcjach, dniach skupienia, względnie tzw. Dniach wspólnoty.

Nasz Apostolat:

prowadzi modlitwy przed mszą św.

opiekuje się grotą

propaguje cudowny medalik wśród znajomych

organizuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych

Rada Parafialna